Valtenbergwichtel partnerem seniore.org na německé straně!

Valtenbergwichtel partnerem Seniore

O oblasti Horní Lužice v sousedním Sasku se toho o nás neví mnoho. Je to tajemné území, kde se po vesnicích ještě hovoří prastarým slovanským jazykem. Do nebe se tyčí hory s mytickými jmény Czorneboh či Bieleboh. Nachází se na nich kameny, které prý sloužily (či snad stále slouží) jako obětní oltáře bohu Odinovi.

Není tak překvapením, že pod horou Valtenberg žijí skřítci. Opravili si v krásný hrázděný dům, který používají jako kulturní centrum pro propojování generací. Vzájemně se učí hodnotám demokracie, respektu k ostatním a péče o prostředí planety Země. Na takové instituce jsme u nás zvyklí ve velkých městech. Věřte však, že Valtenbergwichtel velmi dobře funguje na malém městečku Neukirch/Lausitz (či Wjazońca, pro ty z vás, co hovoří lužicko-srbsky).

Skřítci (wichtel) z Valtenbergu (jinak též neziskovka Valtenbergwichtel) jsou pro nás velikou inspirací. Víme díky nim, že je to možné. Že i na malém městě v téměř Bohem zapomenutém kraji se dá společně pracovat na hodnotách, které budují svět zítřka. Stírat rozdíly mezi mladými a starými, mezi lidmi různého pohlaví, různé barvy kůže či různého vyznání. A při tom všem mít na paměti, že jsme tu jen na krátkou chvíli a pokud máme nějaký účel, tak jedině ten, že máme předat naši planetu dalším generacím v lepším stavu, než jsme ji sami převzali.

Partnerství a záštity Valtenbergwichtelu pro Seniore na německé straně si proto nesmírně vážíme. Znamená to jednak, že budeme budovat přeshraniční prátelství, pořádat workshopy a setkání ve dvou zemích. Ovšem také aplikace Seniore bude zanedlouho umět německy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *