Zřídla nikoliv vroucí

Seniore Rozmarné léto

Tento způsob léta zdá se mi poněkud… znáte to, Rudolf Hrušinský v roli Antonína Důry lamentuje nad osudem jsa v pruhovaném plovacím kostýmu po bradu ponořený v chladivě plynoucí vodě řeky Orše u Krokových Varů. Vladislav Vančura v románu, který byl slavnému filmu předlohou, píše:

že jsou Krokovy Vary lázně jen deváté velikosti, nevhodné oblačnosti, chabého záření slunečného, neprosákavé půdy a zřídel nikoliv vroucích. Nechťsi! Třebas nemá kanalisace, je to přece město bodré a počestné.

V Krokových Varech žijeme dnes všichni. Nevhodná oblačnost a zřídla nikoliv vroucí (jinak řečeno, pozavírané kavárny, sportoviště, školy) nás možná posouvají někam do kategorie lázní deváté velikosti. Přesto však zůstaneme městem (státem) bodrým a počestným. Neboť, jak jinde v románu praví kanovník Roch, “jsme v létech, kdy se již nekřičí z plných plic a kdy můžeme minouti plot sousedův bez pokušení, abychom jej přeskočili“.

My to zvládneme. Budeme silní. 

V týmu Seniore o tom víme své. Těžká situace vyvolala vlnu solidarity. Denně se nám hlásí desítky dobrovolníků po celé zemi. Není to tak však se seniory. Naše spřátelená agentura IBRS se jich zeptala proč. Nechtějí si nechat pomoc, zní až překvapivě jednoduchá odpověď. Není se ale čemu divit. Ve chvílích, kdy stát jim všechno ostatní vlastně znemožnil. Nesmí do kostela, nesmí do divadla, nesmí na kávu, nesmí do cukrárny, do kina, raději ani ne do autobusu. Narozdíl od nás nejsou zvyklí trávit hodiny času online a nahrazovat přímý kontakt tím na sociálních sítích. Oblačnost je v dnešních dnech vskutku více než nevhodná, takže procházka venku se nemusí jevit jako optimální nápad. A v televizi dávají jen hlouposti, na které se zpravidla nedá ani koukat. Nákup (a četba románu Rozmarné léto) je tak poslední, co jim vlastně zbylo.

Se seniory mluvíme. Nabídky pomoci od dobrovolníků si váží. Ale většinou ji nevyužijí. Ztratili by totiž to poslední, co jim vně domovů dnes zbývá.

Služby, které chceme nabídnout seniorům, tak musíme zásadním způsobem přeformulovat. Dobrovolnictví je bráno s povděkem, ale o nákupy a venčení v době karantény není moc zájem. Pro dobrovolníky tak připravujeme další škálu možností, jak se zapojit. Navazujeme proto nová partnerství s městy a organizacemi. Náš tým získal významnou posilu v Josefu Peškovi, zkušeném manažerovi z velkých českých firem. Pracujeme na nových nápadech, které vedou k jednomu cíli: pomoci seniorům k návratu do běžných aktivit společnosti. Zapojit je do možností, jak trávit volný čas. Při epidemii i poté, co konečne zmizí. Vymýšlíme nové možnosti, jak ve světě online, tak offline. Budeme vás informovat o tom, jak postupujeme.

Zůstaňte nám prosím na blízku. Vážíme si vaší přízně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *