Koho ruce nepálí

Dva staří přátelé drží šálky s kávou. Mohla by to být stereotypní idylka, jako vystřižená z lifestylového magazínu. Mohla by to být reklama na kávu prvotřídní kvality. Ale když tak na tu fotku koukáte, říkáte si, že vám pár věcí nějak nesedí. Alespoň dvě. Jednak, oba starci mají na hlavách podivné čepice. A hrnky s kávou nemají ouška.

Vysvětlení nebude zase tak složité. Není to fotografie z místních luhů a hájů. Pořídil jsem ji před více než deseti lety na východě Balkánu. Baj Ibram i Baj Kasim jsou Turci. Proto ty čepice. Za jejich mladých let se považovalo za neslušné sedět na veřejnosti bez pokrývky hlavy. Tomuto pravidlu zůstali věrni až do podzimu svého života. Baj Ibram řídil zemědělské družstvo a Baj Kasim je doslova legenda. Vlastníma rukama postavil několik dřevěných větrných mlýnů. Rukama dřeli celý život. Přesto však jejich prsty nejsou z oceli.

Když jsem poprvé dostal od těchto dobrých lidí kávu, polil jsem si klín. Spálil jsem si o šálek ruce a upustil ho na kalhoty. Baj Ibram, známý starý neruda, se usmál. Baj Kasim se směje pořád. Tehdy se smál, až se za břicho popadal. Oba se na sebe lišácky podívali a zakývali hlavou. Dnešní zpovykaná mládež, se mnou v čele, je zvyklá na hrnečky s oušky. Ouško se tolik nezahřeje teplotou kávy. Jsme zvyklí kávu pít, aniž bychom se o to jakkoliv zasloužili. Pijeme ji mechanicky.

Staří Turci, národ, který nám kávu zprostředkoval, žádná ouška neznali. Museli se víc soustředit. Věděli zato, jak si kávu správně vychutnat. Stačí ten šálek umět uchopit. Dobře se podívejte na fotografii znovu. Jak oba přátelé své kalíšky drží. Jemně, za okraj. Mohou je tak svírat prsty celé hodiny. Kdyby je uchopili jen o pár milimetrů níž, zasyčeli by bolestí, tak jako my, kteří jsme původní techniky pití kávy neznalí. A kteří sedáváme na veřejnosti neslušně bez pokrývky hlavy.

Je toho hodně, co se od starších můžeme naučit. Baj Ibram mi vysvětlil všechno o sklizni melounů. S Baj Kasimem jsem zase třeba ručně vytesával náhrobní kameny. To jsou poměrně velké věci. Nemusíme vždy cílit tak vysoko. Stačí třeba, že nás naučí jenom to, jak pít kávu tak, abychom si ji užili.

A proto je tu Seniore. Spuštění první verze aplikace se už blíží. Naplánovali jsme ji původně v gigantických rozměrech. Ale pro začátek jsme si řekli, že bude dobré, když se díky té aplikaci my mladí od těch starších něco naučíme. Jedna z prvních funkcí tak možná budou kurzy, jak správně pít kávu. Rozhodně budou mladí v roli studentů a “seňoři” v roli profesorů.

Baj Ibram ani Baj Kasim se do aplikace Seniore v profesorské ani jiné roli bohužel už nikdy nepřihlásí. Dva z náhrobních kamenů, které Baj Kasim připravil, už musel dopracovat někdo jiný. Poslední fabrika na Balkáně, která vyráběla šálky bez oušek, zkrachovala krátce po přelomu milénia. Dostal jsem se přes pár známých ke zbytkům zásob a šest kousků si koupil. Za těch víc než deset let jsem už jeden rozbil. Mám tak posledních pět pravých kalíšků na pití kávy. Věřím, že posledních ve střední a západní Evropě. Další nebudou. Umím z nich tu kávu pít. Synové Baj Ibrama dnes úspěšně hospodaří na několika hektarech polností. Slavný dřevěný větrný mlýn Baj Kasima, zapsaný do památkového seznamu lidové architektury, vyhořel. Ali, Baj Kasimův syn, ale umí postavit identicky stejný. Za pomoci stejné technologie a postupů, jaké před desítkami let použil jeho otec. Který se to naučil od svého otce a ten zase od toho svého.

Na východním Balkáně v tomhle mají výhodu. Ještě pořád tam totiž platí, že řemeslo se předává z otce na syna. My žijeme jinak. Často daleko od rodičů. Často vedle lidí, kteří jsou sami. Bavme se s nimi. Mohou nás naučit pít kávu. Ale mohou nás i naučit postavit funkční dřevěný větrný mlýn. Věřte mi, protože o takových lidech jsem já neslyšel, já je doopravdy poznal. Přesto se o nich nedočtete v učebnicích dějepravy ani encyklopediích vědy a techniky. Brzy tu bude Seniore. Mělo by nás mimo jiné naučit ty dřevěné mlýny stavět. Máte šanci být u toho.

Tags:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *